Ο Ty Jerome, ο 29χρονος γκαρντ των Memphis Grizzlies, σημειώνει 28,2 πόντους κατά μέσο όρο ανά αγώνα για μία από τις πιο απροσδόκητες ομάδες του NBA, και μπορεί να γίνει ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το επόμενο καλοκαίρι.
Ο Jerome έπαιξε στο πρώτο upset με διαφορά 16-1 στην ιστορία του τουρνουά NCAA, όταν η Virginia γνώρισε την ήττα από την UMBC το 2018. Η ομάδα του Jerome κατέκτησε τελικά τον τίτλο την επόμενη χρονιά. Έπαιξε δύο σεζόν με τον Shai Gilgeous-Alexander στην Oklahoma City και μία με τον Stephen Curry στους Golden State Warriors.
Οι front office σε όλη τη λίγκα σίγουρα το γνωρίζουν ήδη: ο Jerome μπορεί να γίνει ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το καλοκαίρι του 2027.
Ο Jerome, βασικός γκαρντ των Contract Year All-Stars του ESPN, ηγείται μιας ομάδας 12 παικτών γεμάτης πιθανούς ελεύθερους με σημαντική επίδραση, πολλοί από τους οποίους αναζητούν τεράστια συμβόλαια στο off-season του 2027. Παρουσιάζουμε επίσης τις πρώτες εκτιμήσεις για το επόμενο συμβόλαιο κάθε παίκτη και την πιθανότητα να μεταφερθεί πριν από την προθεσμία των trade τον Φεβρουάριο.
Πώς επιλέχθηκε το ρόστερ
Αποκλείσαμε παίκτες που έχουν ήδη επιλεγεί στην All-NBA ή στην All-Star ομάδα. Έτσι δεν θα δείτε στη λίστα πιθανούς ελεύθερους του καλοκαιριού, όπως τον Anthony Davis των Washington Wizards, τον Karl-Anthony Towns των New York Knicks, τον Giannis Antetokounmpo του Miami Heat, τον Tyler Herro των Milwaukee Bucks ή ακόμη και τον LeBron James των Philadelphia 76ers, ο οποίος έχει δικαίωμα επιλογής για τη σεζόν 2027-28.
Δεν λάβαμε υπόψη παίκτες με ενεργά team options στα συμβόλαιά τους, όπως ο Josh Hart των Knicks και ο Rui Hachimura των LA Clippers. Αν ένας παίκτης αποδίδει τόσο πολύ ώστε να θεωρείται Contract Year All-Star, είναι πολύ απίθανο η ομάδα του να απορρίψει την επιλογή.
Τέλος, αφήσαμε εκτός τους πιθανούς περιορισμένους ελεύθερους του 2027, όπως τον Daniss Jenkins των Detroit Pistons.
Βασική πεντάδα
Fred VanVleet, Rockets
Στατιστικά 2026-27: 12,2 πόντοι | 6,8 ασίστ | 1,7 κλεψίματα
Κατάσταση συμβολαίου: ελεύθερος χωρίς περιορισμούς το 2027
Ο VanVleet σημειώνει τους λιγότερους πόντους ανά αγώνα από τη σεζόν 2018-19, αλλά έχει σταθεροποιήσει την επίθεση των Rockets. Αφού έχασε όλη την προηγούμενη σεζόν λόγω ρήξης χιαστού στο δεξί γόνατο, ο 32χρονος γκαρντ μοιράζει 6,8 ασίστ με μόλις 1,0 λάθος ανά αγώνα. Ως αποτέλεσμα, το ποσοστό ασιστ της Houston βελτιώθηκε από την 27η θέση το 2025-26 στην 13η θέση στην αρχή της τρέχουσας σεζόν.
Πρόβλεψη: Οι Rockets θα προχωρήσουν βαθιά στα playoffs και θα ανανεώσουν τον VanVleet στην ελεύθερη αγορά.
Παρότι βρίσκεται στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου του, ο VanVleet δεν μπορεί να λάβει επέκταση, καθώς υπέγραψε διετές συμβόλαιο το 2025. Το πώς θα εξελιχθεί το μέλλον του στην ομάδα μπορεί να κριθεί από τα οικονομικά της franchise. Με το πρώτο έτος των επεκτάσεων των Amen Thompson και Tari Eason να ξεκινά το 2027-28, η Houston αναμένεται να βρίσκεται 10 εκατομμύρια δολάρια κάτω από τον φόρο πολυτελείας και 19 εκατομμύρια κάτω από το πρώτο apron.
Ty Jerome, Grizzlies
Στατιστικά 2026-27: 28,2 πόντοι | 5,7 ασίστ | 42,1% τρίποντα
Κατάσταση συμβολαίου: δικαίωμα επιλογής του παίκτη για 2027 (9,7 εκατομμύρια δολάρια)
Ο Jerome δεν ήταν υποψήφιος την προηγούμενη σεζόν, επειδή αγωνίστηκε μόλις σε 15 παιχνίδια. Ωστόσο, οι δύο πρώτες εβδομάδες της σεζόν 2026-27 τον έκαναν προφανή επιλογή για τη θέση του βασικού 2 των Grizzlies. Ο Jerome σπάει τα προηγούμενα προσωπικά του ρεκόρ, ενώ η Memphis έχει διαφορά +18,2 πόντων ανά 100 κατοχές όταν εκείνος βρίσκεται στο παρκέ, σύμφωνα με το Cleaning the Glass.
Πρόβλεψη: Αν συνεχίσει σε υψηλό επίπεδο, ο Jerome θα αρνηθεί το δικαίωμα επιλογής των 9,7 εκατομμυρίων δολαρίων και θα γίνει ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς.
Λόγω των Early Bird δικαιωμάτων που έχει συσσωρεύσει, το μέγιστο συμβόλαιο που μπορεί να υπογράψει ο Jerome με τη Memphis (ή με άλλη ομάδα, αν μεταφερθεί) είναι τέσσερα χρόνια και 72,3 εκατομμύρια δολάρια. Με οκτώ ομάδες που προβλέπεται να έχουν χώρο στο cap και άλλες 12 με τη μη φορολογούμενη mid-level εξαίρεση των 16 εκατομμυρίων, ο Jerome θα έχει προτάσεις και εκτός Memphis. Αν επιλέξει να συνεχίσει με το συμβόλαιό του για την επόμενη σεζόν, θα μπορεί να υπογράψει επέκταση τεσσάρων ετών και 99,9 εκατομμυρίων δολαρίων.
Ryan Rollins, Bucks
Στατιστικά 2026-27: 11,0 πόντοι | 4,4 ασίστ | 4,1 ριμπάουντ
Κατάσταση συμβολαίου: δικαίωμα επιλογής του παίκτη για 2027 (4 εκατομμύρια δολάρια)
Ο Rollins σημειώνει επτά πόντους λιγότερους ανά αγώνα σε σχέση με πέρσι και ευστοχεί με 34,5% από το πεδίο και 26,3% στα τρίποντα. Αυτά τα χαμηλά νούμερα, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι ανακατασκευασμένοι Bucks έχουν 1 νίκη και 6 ήττες, θα αποκλείαν κανονικά έναν παίκτη από τη λίστα.
Ωστόσο, η επιλογή των Contract Year All-Stars λαμβάνει υπόψη πολύ περισσότερα από τις πρώτες δύο εβδομάδες της σεζόν. Ο Rollins πέτυχε καριέρα υψηλά σε πόντους (17,6 ανά αγώνα), ασίστ (5,6) και ριμπάουντ (4,6). Η Milwaukee ήταν περίπου έξι πόντους καλύτερη όταν εκείνος ήταν στο παρκέ τη σεζόν 2025-26.
Πρόβλεψη: Ο Rollins θα αρνηθεί την επιλογή και θα γίνει ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς.
Ο Rollins υπέγραψε τριετές συμβόλαιο με τους Bucks το 2025, αλλά δεν μπορεί να λάβει επέκταση μέχρι το καλοκαίρι του 2027. Για να υπογράψει μακροχρόνιο συμβόλαιο, θα πρέπει να αρνηθεί το δικαίωμα επιλογής και να ανανεώσει με τη Milwaukee ως ελεύθερος παίκτης. Μπορεί επίσης να επιλέξει το συμβόλαιο των 4 εκατομμυρίων δολαρίων για τη σεζόν 2027-28 και να υπογράψει επέκταση τεσσάρων ετών και 100 εκατομμυρίων δολαρίων.
Michael Porter Jr., Nets
Στατιστικά 2026-27: 20,7 πόντοι | 7,0 ριμπάουντ | 1,6 κλεψίματα
Κατάσταση συμβολαίου: ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το 2027
Ο Porter σημειώνει τουλάχιστον 20 πόντους ανά αγώνα για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν, αλλά ο 28χρονος φορμέρ προσφέρει πολύ περισσότερα από το σκοράρισμα. Τα 1,6 κλεψίματα ανά αγώνα (με 2,5 deflections) αποτελούν καριέρα υψηλό, ενώ η άμυνα των Nets είναι οκτώ πόντους καλύτερη ανά 100 κατοχές όταν εκείνος βρίσκεται στο παρκέ.
Πρόβλεψη: Ο Porter θα μεταφερθεί σε υποψήφια για τον τίτλο ομάδα πριν από την προθεσμία της 11ης Φεβρουαρίου.
Από τον Ιούλιο, ο Porter μπορούσε να υπογράψει επέκταση τριών ετών και 236,5 εκατομμυρίων δολαρίων με τους Nets. Αν τον μεταφέρουν, θα μπορεί να υπογράψει τριετές συμβόλαιο αξίας 154 εκατομμυρίων δολαρίων με τη νέα του ομάδα. Ανεξάρτητα από το μέλλον του μετά την προθεσμία, μπορεί επίσης να επιλέξει να γίνει ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το καλοκαίρι του 2027.
Paul Reed, Pistons
Στατιστικά 2026-27: 13,4 πόντοι | 6,7 ριμπάουντ | 65,0% από το πεδίο
Κατάσταση συμβολαίου: ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το 2027
Ο Reed εκμεταλλεύτηκε την αύξηση του χρόνου συμμετοχής του (από 13,9 λεπτά ανά αγώνα πέρσι σε 26,9 φέτος), όταν ο βασικός σέντερ Jalen Duren τραυματίστηκε στον τένοντα του ischio. Ο Reed σχεδόν διπλασίασε τους πόντους του και σημειώνει καριέρα υψηλό 65% από το πεδίο. Η Detroit έχει διαφορά +12,9 πόντων ανά 100 κατοχές όταν εκείνος βρίσκεται στο παρκέ.
Πρόβλεψη: Ο Reed, που δεν μπορεί να λάβει επέκταση επειδή υπέγραψε διετές συμβόλαιο με τους Pistons, θα γίνει ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς.
Ο αυξημένος ρόλος του θα ενισχύσει μόνο την αξία του στην ελεύθερη αγορά, ως ένα από τα κορυφαία frontcourt στελέχη του επόμενου καλοκαιριού. Σχεδόν τα δύο τρίτα των ομάδων έχουν τουλάχιστον 16 εκατομμύρια δολάρια για να ξοδέψουν στην ελεύθερη αγορά. Οι Pistons, από την πλευρά τους, βρίσκονται 24,5 εκατομμύρια δολάρια κάτω από τον φόρο πολυτελείας, ενώ έχουν ευελιξία με τα μη εγγυημένα συμβόλαια των Duncan Robinson, John Collins και Isaiah Joe.
Εναλλακτικοί παίκτες
Kris Dunn, Clippers
Στατιστικά 2026-27: 9,0 πόντοι | 4,7 ασίστ | 2,9 κλεψίματα
Κατάσταση συμβολαίου: ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το 2027
Ο Dunn ήταν τέταρτος στα κλεψίματα την προηγούμενη σεζόν, πίσω μόνο από τους Cason Wallace, Dyson Daniels και Ausar Thompson, και πέμπτος στα deflections. Φέτος, στην τρίτη του σεζόν με τους Clippers, αγωνίζεται τα περισσότερα λεπτά της καριέρας του κατά μέσο όρο (29,7 ανά αγώνα), με καριέρα υψηλό 2,9 κλεψίματα ανά αγώνα. Ο 32χρονος βρίσκεται δεύτερος μόνο πίσω από τον Daniels στα deflections αυτή τη σεζόν.
Πρόβλεψη: Οι Clippers θα μεταφέρουν τον Dunn πριν από την προθεσμία και θα ανακτήσουν μία από τις πέντε μελλοντικές πρώτες επιλογές του ντραφτ που τους αφαιρέθηκαν μετά την έρευνα του NBA για την καταστρατήγηση του salary cap. Στη συνέχεια, ο Dunn θα υπογράψει με τη νέα του ομάδα επέκταση δύο ετών και 37 εκατομμυρίων δολαρίων, παρακάμπτοντας την ελεύθερη αγορά.
Davion Mitchell, Heat
Στατιστικά 2026-27: 16,0 πόντοι | 8,0 ασίστ | 45,7% τρίποντα
Κατάσταση συμβολαίου: ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το 2027
Παρά το ρεκόρ 2-5 του Heat, ο Mitchell έχει καριέρα χρονιά σε λεπτά (33,5 ανά αγώνα), πόντους (16,0), ασίστ (8,0, τρίτος στη λίγκα) και ποσοστό από το πεδίο (51,8%). Αφού είχε διψήφιο αριθμό ασιστ σε εννέα αγώνες την προηγούμενη σεζόν, έχει ήδη φτάσει τα τέσσερα.
Πρόβλεψη: Μπορεί να είναι πολύ νωρίς για αυτή την πρόβλεψη. Μετά από τρεις σεζόν με τους Sacramento Kings και μισή σεζόν με τους Toronto Raptors, ο Mitchell φαίνεται να έχει βρει μόνιμο σπίτι στο Μαϊάμι. Το επόμενο συμβόλαιό του, ωστόσο, θα εξαρτηθεί από την ευελιξία του Miami στο cap. Με το πρώτο έτος της επέκτασης του Pelle Larsson να ξεκινά το 2027-28, το Miami αναμένεται να είναι 23 εκατομμύρια δολάρια κάτω από τον φόρο και 32 εκατομμύρια κάτω από το πρώτο apron. Αν ο Mitchell υπογράψει με 15-16 εκατομμύρια ανά σεζόν, είναι απίθανο το Miami να έχει διαθέσιμη την πλήρη μη φορολογούμενη mid-level εξαίρεση των 16 εκατομμυρίων το επόμενο καλοκαίρι. (Επειδή υπέγραψε διετές συμβόλαιο με το Miami, δεν μπορεί να λάβει επέκταση κατά τη διάρκεια αυτής της σεζόν.)
RJ Barrett, Raptors
Στατιστικά 2026-27: 20,7 πόντοι | 6,1 ριμπάουντ | 4,0 ασίστ
Κατάσταση συμβολαίου: ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το 2027
Αρχικά διστάζαμε να συμπεριλάβουμε τον Barrett, δεδομένου ότι βρίσκεται στον τελευταίο χρόνο ενός rookie συμβολαίου αξίας 107 εκατομμυρίων δολαρίων, το οποίο υπέγραψε με τους Knicks το 2022. Πέρα από τα οικονομικά, ο Barrett έχει περάσει τρεις και μισή σεζόν με σημαντική συνεισφορά από τον Δεκέμβριο του 2023, όταν οι Raptors τον απέκτησαν με trade. Από τότε, έχει σκοράρει κατά μέσο όρο τουλάχιστον 19,2 πόντους ανά αγώνα σε κάθε σεζόν. Όπως έκανε όταν ο Brandon Ingram τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια της σειράς του πρώτου γύρου των playoffs, περιμένουμε ότι ο Barrett θα αναλάβει το μεγαλύτερο μέρος του σκοραρίσματος, με τον Kawhi Leonard εκτός για αόριστο διάστημα.
Πρόβλεψη: Παρότι μπορεί να λάβει επέκταση από τον Ιούλιο, ο Barrett θα γίνει ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς. Οι Raptors μπορούν να υπερβούν το salary cap λόγω των Bird δικαιωμάτων του Barrett, αλλά αντιμετωπίζουν οικονομική στενότητα τη σεζόν. Με την έναρξη του πρώτου έτους των συμβολαίων των Leonard και Jakob Poeltl, η Toronto αναμένεται να είναι 23 εκατομμύρια δολάρια κάτω από τον φόρο πολυτελείας και 29 εκατομμύρια κάτω από το πρώτο apron.
Jonathan Kuminga, Timberwolves
Στατιστικά 2026-27: 12,3 πόντοι | 5,4 ριμπάουντ | 44,1% τρίποντα
Κατάσταση συμβολαίου: δικαίωμα επιλογής του παίκτη για 2027 (6,4 εκατομμύρια δολάρια)
Αναμένουμε ότι ο Kuminga θα παίξει σημαντικό ρόλο, καθώς ο Anthony Edwards θα λείπει για μεγάλο διάστημα. Ο 24χρονος φορμέρ έχει ξεκινήσει και τους οκτώ αγώνες της σεζόν, με καριέρα υψηλά σε λεπτά (30,8 ανά αγώνα) και ποσοστό τρίποντων. Στην άμυνα, σημειώνει 1,3 κλεψίματα και 2,8 deflections κατά μέσο όρο, ενώ η Minnesota έχει αμυντική βαθμολογία 99,5 όταν εκείνος βρίσκεται στο παρκέ. Δύο στατιστικά που αξίζει να παρακολουθήσετε όλη τη σεζόν είναι τα τρίποντά του (1,4 περισσότερες προσπάθειες ανά αγώνα από πέρσι) και το ποσοστό ελεύθερων βολών του (χαμηλό καριέρας 55% φέτος).
Πρόβλεψη: Ο Kuminga θα αρνηθεί το δικαίωμα επιλογής του για να γίνει ελεύθερος παίκτης για τρίτο συνεχόμενο off-season. Επειδή έχει non-Bird δικαιώματα και η Minnesota βρίσκεται κοντά στο πρώτο apron, το μέγιστο ετήσιο ποσό που μπορεί να προσφέρει την πρώτη χρονιά είναι μόλις 7,2 εκατομμύρια δολάρια. Αυτό θα είναι ανέφικτο για τις διαπραγματεύσεις, και ο Kuminga θα υπογράψει αλλού.
Kenrich Williams, Thunder
Στατιστικά 2026-27: 6,0 πόντοι | 3,4 ριμπάουντ | 47,4% τρίποντα
Κατάσταση συμβολαίου: ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το 2027
Ο Williams πιθανότατα δεν θα ήταν στη λίστα αν ο Jalen Williams και ο Cason Wallace ήταν υγιείς. Επειδή όμως οι δύο βασικοί παίκτες θα χάσουν τους περισσότερους αγώνες της σεζόν, αναμένουμε ότι τα λεπτά του Williams θα αυξηθούν σημαντικά. Στους 37 αγώνες που ήταν μέρος της rotation την προηγούμενη σεζόν, είχε κατά μέσο όρο 8,2 πόντους και ευστοχία 36,3% από το πεδίο.
Πρόβλεψη: Με νέα οικονομική στενότητα να πλησιάζει στην Oklahoma City, ο Williams θα γίνει ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς και θα υπογράψει αλλού το off-season. Το μισθό του την επόμενη σεζόν ξεκινά από 6 εκατομμύρια δολάρια, κάτι συγκρίσιμο με την mid-level εξαίρεση για ομάδες που πληρώνουν φόρο.
Keldon Johnson, Spurs
Στατιστικά 2026-27: 9,3 πόντοι | 5,6 ριμπάουντ | 1,1 ασίστ
Κατάσταση συμβολαίου: ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το 2027
Ο τρέχων Sixth Man of the Year αγωνίστηκε σε κάθε παιχνίδι την προηγούμενη σεζόν, σπάζοντας το ρεκόρ για πόντους από παίκτη πάγκου. Στα playoffs, όμως, σημείωσε διψήφιο σκορ σε μόλις πέντε από τους 16 αγώνες των Spurs. Φέτος, τα touches του Johnson έχουν μειωθεί σχεδόν 20%, και σουτάρει 2,5 λιγότερα τρίποντα ανά αγώνα, αλλά κάνει πιο συστηματική προσπάθεια να επιτίθεται στο καλάθι. Στους πρώτους έξι αγώνες, το 79% των πόντων του προήλθε από τη ρακέτα.
Πρόβλεψη: Μέχρι να υπάρξει περισσότερη σαφήνεια για την οικονομική κατάσταση την επόμενη σεζόν, η San Antonio θα αναβάλει τις συζητήσεις για επέκταση με τον Johnson.
Με το πρώτο έτος της επέκτασης του Victor Wembanyama να ξεκινά το 2027-28, η San Antonio αναμένεται να είναι 11 εκατομμύρια δολάρια κάτω από τον φόρο πολυτελείας και 18 εκατομμύρια κάτω από το πρώτο apron. Ακόμη και χωρίς την ανανέωση του Johnson, οι Spurs πιθανότατα θα είναι ομάδα που πληρώνει φόρο πολυτελείας, αν υπολογιστεί η πρώτη επιλογή του ντραφτ του 2027 από την Atlanta και ένα πλήρες ρόστερ.
Moussa Diabate, Hornets
Στατιστικά 2026-27: 9,1 πόντοι | 9,5 ριμπάουντ | 1,8 κλεψίματα
Κατάσταση συμβολαίου: ελεύθερος παίκτης χωρίς περιορισμούς το 2027
Ο Diabate εξελίχθηκε από two-way παίκτη σε ίσως τον καλύτερο επιθετικό ριμπάουντερ του NBA. Χάρη στα κορυφαία στη λίγκα 5,4 επιθετικά ριμπάουντ ανά αγώνα, η Charlotte βρίσκεται 6η σε αυτή την κατηγορία και 11η στους δεύτερους πόντους. Τις τελευταίες δύο σεζόν, οι Hornets έχουν 37 νίκες και 16 ήττες όταν ξεκινά εκείνος βασικός.
Πρόβλεψη: Ο Diabate θα υπογράψει επέκταση τεσσάρων ετών και 64 εκατομμυρίων δολαρίων στις 8 Φεβρουαρίου, την πρώτη ημέρα που είναι επιλέξιμος. (Ο πρώτος χρόνος με 16 εκατομμύρια δολάρια είναι συγκρίσιμος με τη μη φορολογούμενη mid-level εξαίρεση της επόμενης σεζόν.) Ακόμη και με τις επεκτάσεις των Brandon Miller και Diabate να ξεκινούν για τη σεζόν 2027-28, η Charlotte θα διαθέτει ευελιξία κάτω από τον φόρο πολυτελείας και τα apron.